İçerik Pazarlama Nedir?

Kurumsal şirketlerden daha küçük çaplı şirketlere ve hatta mahalle berberine varana kadar hemen her kuruluşu kapsayan bir yelpazeden bahsetmek istiyorum size. Her ne kadar hedef kitlenin sayısında dağlar kadar fark dahi olsa da içerik pazarlama digital marketing kavramının bel kemiğini oluşturmakta. Peki niye? Çünkü içerik kraldır. İlk duyuşta hemen hiç birini hafızama kaydedemediğimden midir nedir bilinmez teknik terimlerden pek hazzetmiyorum. Bu yüzden her ne kadar birebir eşleşmese de konuyu günlük hayattan örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Ticarette insanları güvenilir kılan referans verebilecekleri müşterileri ve müşteri memnuniyeti oranıdır. Bir diğer güvenilirlik unsuru ise yaptığınız işteki uzmanlık derecenizdir.

  • Yaptığınız işin ne kadar iyi biliyorsunuz?
  • Müşterilerinizi dinlioyor musunuz?
  • Müşterilerden gelen sorulara yeteri kadar tatmin edici cevaplar verebiliyor musunuz?

Etin hangi kısmından ne olur sorununun cevabını en iyi bizim mahalle kasabı bilir dedirtemiyorsa o kasap içerik pazarlama konusunda yetersiz demektir, ayrıca kasaptan gönül rahatlığı ile yardım isteyebiliyor olmanız da ayrı bir konu.

O zaman içerik pazarlama deyince akla web tasarım blogunda renklerin insan pisikolojisinde tetiklediği duygulardan bahsetmek gelmeli, en iyi bildiğiniz konu WordPress ise o zaman blogunuzda en çok faydasını gördüğünüz eklentilerden bahsetmelisiniz.

Sosyal medya kanallarında sorulan sorular, hizmet sektörünüzde sık karşılaşılan sorunlar ne ise insanlara kolayca ulaşabilecekleri bir kanaldan bu soruların cevabını verebilmelisiniz. İnsanlara faydalı olabilmek için kullanabileceğiniz kanalları sıralamak gerekirse şöyle;

  • Video içerikleri
  • İnfografikler, fotoğraflar hatta gifler
  • Makaleler
  • E mail
  • E kitaplar

Bir kozmetik firmasının güzellik maskesi ile ilgili pratik bilgiler paylaşması kaba mantıkla kendi yoluna taş koyması gibi görünse de uzun vadede hiç de öyle değildir.

İçerik pazarlamanın faydaları nelerdir?

İçerik kanallarınız sektördeki konulara ne kadar hakim, sorunlara ışık tutacak nitelikte ise marka bilinirliğiniz doğru oranda artacak demektir. Ürünleri sergilediğiniz sayfanın tasarımına kafa yorduğunuz kadar sık sorulan sorular sayfasına yormuyorsanız soru soram müşteriyi sayfaya kafa yoran rakibe kaptırırsınız!

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir