Google İçin Gelişmiş Arama Operatörleri

Google bir araçtır, bu aracın ileri seviye kullanım tekniklerini bilmek bazen hayal gücünün sınırlarını zorlayabilmektedir. Daha çok digital pazarlamacıların işine yarayabilecek bu teknikler normal kullanıcılar için de gereksiz bilgi sayılmaz. Google’ın desteklediği bir dizi arama operatörleri, işaretler ve formüller var. Hali hazırda bir çok kullanıcı tarafından bilinen ve kullanılan bu kurallı arama operatörlerinin zaman kazandırma, değerli bilgiler sunma hatta ufuç açma gibi bir çok faydaları mevcuttur.

Bu sayfada bahsi geçen arama yordamlarını biriktirip paylaşmayı planlıyorum. Sürekli güncellemek niyetinde olduğum bu listede gözümden kaçan maddeleri lütfen yorum kısmından bana gönderin sevaptır.

[accordion title=”” open1st=”0″ openAll=”0″ style=””][accordion_item title=”Çift Tırnak İçinde Arama”]Google aramalarda çoğu zaman semantik eşleşmeler yaparak sonuç verir örneğin hayvan barınağı araması için çıkan sonuçlarda 2. sırada Osmangazi Hayvan Evi başlığını görebilirsiniz. Yok arkadaş ben kelimesi kelimesine sonuç istiyorum, yazdığım neyse o gelsin sırası bile değişmesin  diyenlerin imdadına çift tırnak ismini verdiğimiz şu şirin işaterler yetişiyor ” aramanızı “hayvan barınağı” şeklinde yeniden yapmak çoğu zaman sayfalarca içeriği bir anda filtrelemek anlamına gelebilir.

[/accordion_item][/accordion]

[accordion title=”” open1st=”0″ openAll=”0″ style=””][accordion_item title=”Alt çizgi ile vurgulama”]

Anahtar kelime fikrine ihtiyacı olanlar için tadından yenmez bir arama yöntemi.

Nerede ihtiyacım olacak diyenlar için aklıma gelen ilk örnek long tail makale başlılları olabilir. Mesela Bu yazının başlığını değerlendirmek için  şöyle bir sorgu metni yazadım böylece fark ettim ki mantıksal arama operatörleri şeklinde bir arama kelimesi ile karşı karşıyayız.

seo-altçizgi-arama

[/accordion_item][/accordion]

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir