Doğal SEO Çalışması Nası Olur?

Kesinlikle organik her şeyin çalışmasını yapın devir zaten organik devri. Önemseyin, basit düşünün, detaycı çalışın, teknik görün.

SEO Uyumlu Site Nasıl Yapılır?

Şimdi beraber basit düşünelim. Servis işleri yapan bir web siteniz var ve nasıl SEO çalışmaları yapsam da google’da daha görünür olsam diye buralara kadar gelip benim şu naçizane yazımı buraya kadar okumuşsanız bu işi kafaya takmışsınız demektir. Size tavsiyem sabah 8:00’dan önce dükkanı açan Anadolu esnafını düşünmeniz olacaktır. Her sabah erkenden dükkanını besmele ile açar, vitrin camlarını siler, dükkanın baştan sona tozunu alır, önünü süpürür. Sonra yandaki esnaf arkadaşına güler yüzle selam verir hasbi-hal eder.  Boyasını senelik yeniler, kapıları yağlar, eşikleri, camları çerçeveleri koltukları vs. eskimişse yeninisi ile değiştirir. Ucuz mal satmaz, sattığı malın arkasında durur. Kısaca ticaret onun için namustur. İşini sever ve müşterisine saygı duyar, veli nimeti bilir. Kapıdan içeri giren herkesi memnun etmek için çaba sarf eder. Müşterisini iyice dinler, ardından kendi tavsiyelerini anlatır, bakın çok önemli Anadolu esnafı dememin sebebi de bu zaten müşteri dükkan sahibinin tavsiyelerine kulak verir, önemser. Daha sonra gittiği yerlerde aldığı bilgileri komşusuna akrabasına da anlatır.

Şimdi siz bu adam olun ve web siteniz de dükkan olsun. Soruyorum o slider içinize siniyor mu gerçekten? Stock fotoğraflarla alıntı sloganlarla bezediğiniz anasayfa olmuş mu? Ne kadar sürede açılıyor siteniz. Renk uyumu, mobil kullanılabilirlik…

Detaycı Çalışın

Müşteri memnuniyeti güncel tabirle kullanıcı deneyimi bizim için çok önemli. Tasarım yapanlar bilir bir tasarıma uzun süre bakarsanız göz aşinalığı oluşur, detaylar küçük kusurlar zamanla göz tırmalamayı bırakır, diğer yandan ilk görüşteki o hayranlık hissi de kaybolmaya başlar. Kullanıcı deneyimi için testler yapan sadece bu iş için kurulmuş şirketler var. Küçük esnaf kardeşim hemen karamsarlığa kapılma. Senin için de çözüm var. Kullanıcı deneyimi için testler yapın. Sitenizi Search Console‘a ekleyin ve varsa hatalarını giderin. Bu hatalar mobil uyumluluk mikro data robots.txt, site haritaları ve daha fazlasını içeriyor.

Sitenizi çevrenizdeki insanlara gösterin. Müdahale etmeden kullanma alışkanlıklarını izleyin. Notlar alın, düzeltmeler yapın. Gerekli ise canlı destek modülü ekleyin. Mobil kullanılabilirlik testleri yapın.

Kullanıcı Dostu İçerikleriniz Olsun

Ben de dahil olmak üzere Türkiye’de tanıdığım hemen herkesin ortak bir sorunu var; içerik! Biz bu işin içinden bir türlü çıkamıyoruz. Şu yazıyı buraya kadar yazdım 2-3 defa kapatıp ertelemeyi düşündüm. İyi de ben okuldayken kompozisyon yarışmalarında derece yapmış adamım. Övünmek için söylemiyorum yanlış anlamayın sakın.  Klişe bir girizgah var ya “aslında bu sorunun çözümü basit” uygulamakta sıkıntı varsa basit değildir o. Neyse dağıtmadan anlatayım. Web sitesi fikri aklınıza geldiği ilk günden itibaren not alın, Wunderlist, Evernote Google Keep bunun için kullanabileceğiniz uygulamalar. Her gün 250 kelimelik notlar alsanız bir zaman sonra sektörünüzdeki içerik kralı olursunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey web sitenize hafta sonu yaptığınız halı saha maçını yazmamanız olacaktır. Konuyu dağıtmadan yaptığınız işe dair insanların aklına gelebilecek her türlü soruyu cevaplandırmaya çalışın. Video çekin, infografikler oluşturun.

Organik backlink çalışması nasıl yapılır?

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” Yukarıdaki Anadolu esnafını aklınıza getirin. Duvardaki dükkanı miras bırakan babasının fotoğrafının altında foto gül yazıyor. Sorsan yerini uzun uzun tarif eder. Peki sizin fotoğrafların altında hangi stock fotoğraf sitesinden alındığı yazıyor mu? Kim dedi size link vermek SEO skorunu düşürür diye? Link satmak yada değiştirmek ceza sebebidir o ayrı.

Kimlerden Link Alacağız?

Dizinlere kayıt olun. Şimdi “ama falanca yerde yazıyor penguen güncellemesi varmış…” diyeceksiniz. Haklısınız fakat benim size kayıt olun dediğim dizinler sektörel olarak insanların gerçekten baktığı ve bana buradan müşteri gelir diyebileceğiniz yerler. Forumlarda yaptığınız işi anlatın, gelen soruları yanıtlayın, her forumun kendine göre jargonu vardır ona göre yazın çizin. Sosyal medya hesaplarınız olsun ve aktif olarak kullanın. Sektörel gelişmeleri takip edin blog sayfanız varsa düşüncelerinizi paylaşın. Böylece işinize ne kadar hakim olduğunuzu kanıtlamış olacaksınız.  SEO’nun altın kuralı google için değil kullanıcı odaklı çalışmaktır. Kullanıcı sizi bulsun. Gelsin sitenizi kolayca incelesin, faydalansın daha sonra isterse hizmet alasın üstüne bir de memnun kalsın. İşin zor kısmı budur işte. İnsanları memnun edebiliyorsanız SEO vız gelir tırs gider. O birinci sayfanın ilk sırası er yada geç sizin olacak. Hemen havaya girmeyin ben daha dünyada insanları memnun etmekten zor bir şey görmedim. 🙂

Güzel konu bu, yazarız vakit buldukça daha…

Teknik detaylar için güncellenecektir

(kaçtı)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir