Adım Adım Youtube İçerik Optimasyonu

Youtube tartışmasız dünyadaki bütün internet kullanıcılarının bir şekilde yolunun düştüğü video içerik platformu. Sosyal medya kavramının hayatımıza girmesi ve google tarafından satın alınmasının ardından popülaritesini katlayan YouTube kişisel öngörüme göre ileride TV’nin şu an hayatımızdaki yerini almayı planlıyor ve hepimiz tarafından rahatça anlaşılabileceği gibi yolun pek başında sayılmaz.

İnternet içerik sağlayıcılarının en çok kafasını meşgul eden konu, kolay ve zahmetsizce özgün içeriği nasıl elde edebilirim sorusunun cevabı. YouTube, (Google diye de okuyabilirsiniz :) ) bu sorunun cevabını Adsense desteğinin yanı sıra sosyal medya akımına ayak uydurarak buldu. Eğitim, inceleme, spor videolarının yer aldığı kişisel kanallar kısa zaman içinde “YouTube fenomenleri” kavramını aklımızın bir köşesine işledi. Girizgahı daha fazla uzatmak istemiyorum, sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır…

Konumuz SEO olduğu için içerik kaynakları ve telifsiz video konularına hiç değinmiyorum.

Youtube İçin En Uygun Video Dosyası

  • Videolarınız mümkünse HD kalitede olsun.
  • Video dosyanızın adı anahtar kelime ile uygun olsun

Misal; Video_Icin_En_Uygun_SEO_Stratejisi.mp4

  • İnto ve outro

Kanalınıza özel bir intro outro çalışması yapabilirsiniz. Bunun için yeterli bilgiye sahip değilseniz cüzi ücretler karşılığında bu tarz çalışmaları yapan arkadaşlardan yardım alabilirsiniz. Stabil olun, bir temanız olsun çizginizden şaşmayın.

  • Çekim kalitesi ve uygun açılar konularında birazcık araştırma yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Size 4 adet kaynak vereceğim. Bu kaynaklar üzerinden dersinize iyi çalışırsanız kısa bir zaman zarfı içerisinde kategorinize ait arama hacmi yüksek kelimeleri bulmanız çok az zamanınızı almaya başlayacak.

 

  1. Youtube arama formu
  2. Google arama sayfasındaki kelime tamamlamaları ve sonuçların altındaki  “ilgili aramalar”
  3. Adwors Kelime Aracı burada
  4. Youtube kelime aracı burada

Arama kelimeniz “SEO” olsun, youtube arama formuna yazdığınızda karşınıza çıkan sonuçlar sizden önce bu kelimeden başarılı olmuş içerikleri yansıtıyor olacak. Burada okumayı bilenler için çok fazla tüyo mevcut.

Video Başlık ve Thumbnail Seçimi

İddialı olun! Burada amaç video konumu her neresi olursa olsun görenin aklında soru işareti oluşturabilmeli. Aşağıda 5 ay içinde 1- 2 milyon izleme almış iki video sonucu var.

Demin de dediğim gibi okumayı bilen için çok ibretlik mesajlar veriyor bu resim, peki ne diyor?

Diyor ki; Biz HD kalitedeyiz, otomatik olarak oluşmuş thumbnail resimlerimiz yok bizimkiler özel! Bizi yükleyen arkadaş oturdu bize ilgi çekici thumbnailler hazırladı, sonra fark ettiniz mi açıklama metnimiz içinde anahtar kelimeler var? Bakın biz daha yeni videolarız bu da şu anlama geliyor YouTube algoritması google gibi değil arama sonuçlarında yeni içeriklere daha fazla şans tanıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.